Podle amerických vládních expertů právě v tomto dějinném okamžiku Čína předstihuje Spojené státy coby největší globální znečišťovatel ovzduší. A vláda USA si zřejmě uvědomila, že nemůže ovlivňovat energetickou politiku zemí, jako je Čína a Indie, a přitom neústupně tvrdit, že sama nezačne omezovat emise, dokud se k tomu neodhodlají právě tyto rozvojové země s obrovským tempem růstu.
V diskuzi o globálním uplatnění technologie a investic do obnovitelných energií, která minulý týden proběhla v New Yorku, hovořil zvláštní vládní poradce ministerstva zahraničí USA a mezinárodní koordinátor pro energii Gregory Manuel o zásadním posunu v postoji americké vlády k energetickým otázkám během uplynulého roku. Soudě podle Manuela, který vypadá jako čerstvý absolvent univerzity, přestože má za sebou založení dvou společností a úspěšné podnikání v soukromém sektoru, vláda dělá správnou věc: vybírá mladé, energické a přitom fundované lidi, kteří jen nežvaní, co by bylo třeba udělat, ale dělají, nikoli pro peníze, jichž je v administrativních funkcích vždy méně než v byznysu, ale z přesvědčení, že nazrál čas a že mají schopnost prosadit změnu.
Samozřejmě současné ceny ropy a geopolitická situace nutí mnohé vlády přehodnotit energetickou politiku tak jako tak. Díkybohu však vláda USA začíná očima Manuela a jemu podobných nahlížet, že jde o celosvětový problém, který se nedá řešit odděleně jednotlivými zeměmi. A že je třeba k jeho řešení skloubit potenciál vládních činitelů a legislativců, tržních mechanismů a vědeckého vývoje a výzkumu. A že vládní úředníci sami o sobě moc nezmůžou, stejně jako soukromý sektor bez vládní podpory není všemocný, ale je třeba spolupráce. A že naléhavost tohoto úkolu narůstá ze dne na den.
Manuel přiznal, že Evropa už pochopila nutnost využití obnovitelných zdrojů energie lépe než USA a evropská regulační pravidla toto pochopení odrážejí. Ale zároveň poukázal na prudkou „evoluci v myšlení“ o těchto otázkách a snahu adaptovat se současným potřebám, která v americké vládě probíhá. V objemu investic do výzkumu a vývoje technologie obnovitelných energií předstihuje Spojené státy pouze Japonsko (dosud USA vydaly kolem 37 miliard dolarů). Nemálo průmyslových odvětví v USA totiž pokulhává v inovaci (viz automobilový průmysl), navíc se inovační cyklus neustále zkracuje. Zároveň se rozjel proces identifikace obchodních modelů a synchronizace finančních zdrojů s investičními příležitostmi v energetickém sektoru.
Na důkaz tohoto pozitivního obratu se po Bonnu (2004) a Pekingu (2005) koná letošní konference WIREC (Washington International Renewable Energy Conference) ve Washingtonu. Pořádá ji vláda USA počátkem března a má to být dosud největší akce tohoto druhu na území Spojených států (www.wirec2008.gov). Jejím cílem je přivést k jednacímu stolu veřejný, soukromý a neziskový sektor a urychlit posun k obnovitelným energiím. Pozváni jsou ministři pro energetiku z padesátky zemí a téměř třista řečníků bude hovořit o větrné, solární, geotermální a hydro energii, biomase a biopalivech.
Tento příspěvek je stručná, jednostranná zpráva a nemá ambice poskytnout odborný pohled na energetickou politiku v USA či jinde ve světě. Ale je to zpráva nadějná. Gregory Manuel předpovídá, že během příštích pěti let dojde o obrovskému skoku ve výzkumu a využití obnovitelných energií. Tentokrát bych ráda odhodila tradiční českou skepsi a považovala americký optimismus za opodstatněný.